Svenstigs Lastbilar är återförsäljare och har verkstad för Scania lastbilar och bussar Välkommen till Svenstigs Lastbilar.

Scania i Värnamo och Smålandsstenar Scania lastbil och buss på Svenstigs

Vi är stolta för att vara återförsäljare och auktoriserad verkstad för Scania lastbilar och bussar.

Scania är marknadsledande när det gäller utveckling av hållbara transporter med det bredaste utbudet av motorer för alternativa drivmedel för buss och lastbil.

Oavsett om du letar efter en ny större flotta eller ett enskilt Scaniafordon, kan vi på Svenstigs hjälpa dig med fordon och tjänster för att du ska kunna genomföra dina körningar på bästa sätt.

Scania Hos Svenstigs Våra Anläggningar

Scania Svenstigs Bil

Scania Smålandsstenar

0371-33 310
info@svenstigs.se

Svenstigs Scania Våra Medarbetare

Rovert Lastbilar

Robert Bjärnklint

Reservdelsansvarig

0371-333 24 robert.bjarnklint@svenstigs.se
säljare Lastbilar Emil

Emil Hermansson

Säljare Lastbil

0371-33 301 emil.hermansson@svenstigs.se
Lastbilar administration Emma

Emma Svensson

Verkstadsadministratör, garanti/reklamationsansvarig

0370-20584 emma.svensson@svenstigs.se
Lastbilar däck Martin

Martin Falk

Säljare däck

0370-20541 martin.falk@svenstigs.se
Lastbilar Jimmy

Jimmy Axelsson

Servicemarknadssäljare

0370-205 35 jimmy.axelsson@svenstigs.se
Lastbilssäljare Lars

Lars Hagman

Säljare Lastbil

0370-205 31 lars.hagman@svenstigs.se
Säljare Lastbilar Jonna

Jonna Bäckdahl

Säljare Lastbil/Begagnat/Hyr Scania

0370-205 33 jonna.backdahl@svenstigs.se
Lastbilar service Matilda

Matilda Wernefur

Servicerådgivare Scania

0370-205 85 matilda.wernefur@svenstigs.se
Lastbilar Albert

Albert Jonasson

Servicerådgivare Scania

0370-205 86 albert.jonasson@svenstigs.se
Lastbilar Jimi

Jimi Aspenström

Reservdelar Lastbil

0370-205 45 jimi.aspenstrom@svenstigs.se
Lastbilar Ulrika

Ulrika Ragnarsson

Verkstadsadministratör, garanti/reklamationsansvarig

0370-20569 ulrika.ragnarsson@svenstigs.se
Buss Robin

Robin Farving-Adelbrant

Kundmottagare/Reservdelar Buss

0370-205 48 robin.farving-adelbrant@svenstigs.se

Daniel Fransson

Reservdelsansvarig Scania

0370-205 46 daniel.fransson@svenstigs.se
Lastbilar richard

Richard Petersson

Servicechef Scania Värnamo

0370-205 38 rickard.petersson@svenstigs.se
Lastbilar Toni

Toni Dojcinovski

Servicechef Scania Smålandsstenar

0371-333 10 toni.dojcinovski@svenstigs.se
Ledningsgrupp Robert

Robert Ljungskog

Scania sektorchef

0370-205 30 robert.ljungskog@svenstigs.se

Svenstigs Scania Senaste leveranser

Alla leveranser

Svenstigs lastbilsverkstad Auktoriserad verkstad för Scania

Svenstigs Bil är en auktoriserad verkstad för Scania lastbilar och bussar.

I vår lastvagnsverkstad jobbar mekaniker som har ett stort kunnande om våra tunga fordon och kan ge dig den service du behöver.

Scanias framstående modulsystem möjliggör att vi med olika komponenter kan bygga ett stort antal typer av kompletta fordon. Vi hjälper dig att ta fram en modell precis efter dina transportbehov, hitta förmånliga finansieringslösningar och även försäkringar på din lastbil/buss.

Svenstigs Scania Våra Servicetjänster