Svenstigs Bil Scania

Scania Scania lastbil och buss hos oss på Svenstigs

Scania är marknadsledande när det gäller utvecklingen av hållbara transporter med det bredaste utbudet av motorer för alternativa drivmedel för buss och lastbil. Oavsett om du letar efter en ny större flotta eller ett enskilt Scaniafordon, kan vi på Svenstigs hjälpa dig med fordon och tjänster för att du ska kunna genomföra dina körningar på bästa sätt.

Scania Hos Svenstigs Våra Anläggningar

Scania Smålandsstenar

0371-33 310
info@svenstigs.se

Svenstigs Scania Våra Medarbetare

Daniel Claesson

Golvverkmästare Bussverkstad

0370-20585 daniel.claesson@svenstigs.se

Daniel Fransson

Reservdelsansvarig Scania

0370-205 46 daniel.fransson@svenstigs.se

Emil Hermansson

Säljare Lastbil

0371-33 301 emil.hermansson@svenstigs.se

Jimmy Axelsson

Servicemarknadssäljare

0370-205 35 jimmy.axelsson@svenstigs.se

Matilda Wernefur

Servicerådgivare Scania

0370-205 85 matilda.wernefur@svenstigs.se

Jonna Bäckdahl

Säljare begagnat/hyr Scania

0370-205 33 jonna.backdahl@svenstigs.se

Robin Farving-Adelbrant

Reservdelar Buss

0370-205 48 robin.farving-adelbrant@svenstigs.se

Jonas Claesson

Verkstadschef Buss

0370-20539 jonas.claesson@svenstigs.se

Lars Hagman

Säljare Lastbil

0370-205 31 lars.hagman@svenstigs.se

Richard Petersson

Servicechef Scania Värnamo

0370-205 38 rickard.petersson@svenstigs.se

Robert Ljungskog

Scania sektorchef

0370-205 30 robert.ljungskog@svenstigs.se

Toni Dojcinovski

Servicechef Scania Smålandsstenar

0371-333 10 toni.dojcinovski@svenstigs.se

Ulrika Ragnarsson

Verkstadsadministratör, garanti/reklamationsansvarig

0370-20569 ulrika.ragnarsson@svenstigs.se

Svenstigs Scania Senaste leveranser

Svenstigs Auktoriserad Verkstad

Svenstigs Bil är en auktoriserad verkstad för Scania lastbilar och bussar. I vår lastvagnsverkstad jobbar mekaniker som har ett stort kunnande om våra tunga fordon och kan ge dig den service du behöver. Scanias framstående modulsystem möjliggör att vi med olika komponenter kan bygga ett stort antal typer av kompletta fordon. Vi hjälper dig att ta fram en modell precis efter dina transportbehov, hitta förmånliga finansieringslösningar och även försäkringar på din lastbil/buss.

Svenstigs Scania Våra Servicetjänster