Svenstigs berättar om hur det är att äga en elbil

Svenstigs Elbilsguide

Elbilsguide med Svenstigs Välkommen till vår Elbilsguide

Funderar du på att köpa en elbil? Här hittar du information om laddning, räckvidd, batterier, kostnader och elbilar.

Se vår film och möt Kalle och Samuel hos oss som beskriver mycket av det du behöver veta inför ditt elbilsköp.

Är det något annat du undrar över så hjälper vi dig.

Elbilsguide med Svenstigs Vad kostar det att ladda en elbil?

Fundrar över något kring elbilar, se vår FAQ nedan eller kontakta oss så berättar vi mer.

 

Elbilsguide med Svenstigs Hur långt kommer man med en elbil?

Fundrar över räckvidden, se vår film eller kontakta oss för rådgivning.

Vi hjälper dig!

Att äga Elbil Vanliga frågor och svar

Så fungerar en elbil

Elbilar drivs av en eller flera elmotorer och hämtar sin energi från laddningsbara batterier. Hur långt man kommer på en laddning beror framförallt på hur mycket energi batterierna kan lagra (kWh) samt elbilens energieffektivitet. För bilar som kombinerar eldrift med bensin- eller dieseldrift används ofta begreppet laddhybrider.

Räckvidd på el

Hur långt man kan köra med sin elbil bestäms av batterikapacitet, förbrukning och yttre faktorer som temperatur och körstil. När du bromsar eller saktar ner återförs bromsenergin till batteriet för att räcka längre.
* Räckvidd enligt WLTP. Verklig räckvidd kan komma att variera. Siffrorna är preliminära.

Hur laddar man en elbil?

Du kan ladda din elbil genom att installera en laddbox där hemma, eller genom att använda någon av alla laddstolpar runt om i världen. Har du inte tillgång till en laddbox är det också möjligt att ladda bilen i ett vägguttag. Den medföljande 230-voltsladdaren ska dock bara användas i nödfall, eftersom det finns en risk för överhettning.
Vi erbjuder en trygg och förmånlig lösning för att installera

Vad kostar det att ladda en elbil?

Kostnaden för att ladda en elbil varierar mellan olika elavtal och bilar. Men genom att multiplicera batterikapaciteten (kWh) med kostnaden för el (cirka 1,4 kr/kWh*) får du fram en ungefärlig kostnad för att ladda din elbil.

Hur lång tid tar det att ladda en elbil?

Hur långt tid det tar att ladda en elbil beror på hur stort batteriet är (kWh) samt vilken effekt (kW) du laddar med.

Hur säker är en elbil?

En elbil genomgår samma säkerhetstester som en bensin- eller dieselbil. Det innebär att en elbil måste uppfylla samma säkerhetskrav som en bil med förbränningsmotor. Här har Euro NCAP sedan länge varit måttstocken för bilsäkerhet. I vårt modellprogram har alla nya bilar fått högs

Finns det dragkrok till elbilar?

Ja, det finns elbilar med dragkrok. Ett fåtal som inte kan utrustas med dragkrok. De flesta av våra laddhybrider och mildhybrider har dragkrok som tillval. Hör med en av våra säljare för mer information.

Hur betalar jag?

Det är enkelt att betala när du använder offentliga laddstationer. Det finns flera olika betalmetoder: genom en app, ett laddkort eller ditt kreditkort. Sedan debiteras du enligt den metod du valt i förväg. Debiteringen sker oftast utifrån mängd energi du laddat.

Kampanjer Senaste kampanjer på elbilar

Visa alla

Elbilar hos Svenstigs Ta kontakt

Audi Värnamo Philip

Philip Davidsson

Säljare Audi Värnamo

0370-205 11 philip.davidsson@svenstigs.se
Säljare Audi Värnamo Lukas

Lukas Wennberg

Säljare Audi Värnamo

0370-205 12 lukas.wennberg@svenstigs.se
Volkswagen Valdet

Valdet Rrecaj

Säljare Volkswagen

0370-205 18 valdet.rrecaj@svenstigs.se
Volkswagensäljare Albin

Albin Jonsson

Säljare Begagnat och Volkswagen

0370-205 59 albin.jonsson@svenstigs.se
Volkswagen Matilda

Matilda Danielsson

Säljkoordinator

0370-205 34 matilda.danielsson@svenstigs.se

Kalle Sahlstedt

Säljledare Volkswagen

0370-205 17 kalle.sahlstedt@svenstigs.se
Säljare Audi Halmstad Admir

Admir Ramic

Säljare Audi Halmstad

035-767 76 12 admir.ramic@svenstigs.se
Säljare Audi Halmstad Joakim

Joakim Helgesson

Säljare Audi Halmstad

035-767 76 13 joakim.helgesson@svenstigs.se

Adam Lexblad

Säljare Audi Halmstad

035-767 76 11 adam.lexblad@svenstigs.se
Volkswagen Christer

Christer Heins

Säljare Volkswagen

0371-58 68 06 christer.heins@svenstigs.se
Säljare Gislaved Skoda Sven

Sven Gotting

Brand Manager Skoda

0371-58 68 24 sven.gotting@svenstigs.se
Säljare Volkswagen Ulf

Ulf Isaksson

Säljare Volkswagen

0371-58 68 01 ulf.isaksson@svenstigs.se