AC Kontroll

AC-kontroll

Håll din luftkonditioneringen (AC) fräsch genom att rengöra med jämna mellanrum. Det samlas lätt fukt, damm och bakterier i systemet. Bakterierna sprider sig sedan via luften som cirkulerar i bilen. Vi kontrollerar också att din AC kyler som den ska med rätt temperatur och är fri från läckage.

När behöver jag AC-rengöring?

Du vet att det är dags att rengöra luftkonditioneringen om din bil ofta står parkerad utomhus eller om du titt som tätt kör korta sträckor med din bil. Då utsätts luftkonditioneringen lätt för smuts och bakterier som kan leta sig in i systemet.

När du rengör din bil hos oss hjälper vi dig att ta bort bakterier, pollen, damm och nikotin vilket minskar risken för allergiska besvär. Vi hjälper dig även att avlägsna obehagliga lukter som kan finnas i kupén och i bilen för att din bil ska kännas så fräsch och ny som möjligt.

Alla våra tekniker som arbetar med AC är specialiserade på Audi, Volkswagen, SEAT och ŠKODA AC-system, som i dagens bilar är ett samspel mellan bilens elektroniska styrsystem och själva kylanläggningen.

Ta kontakt Kontakta oss för att boka AC-kontroll

Adam Lexblad

Adam Lexblad

Säljare Audi Halmstad

035-767 76 11 adam.lexblad@svenstigs.se

Anders Engelbrekt

Servicerådgivare Transportbilar Värnamo

0370-205 75 anders.engelbrekt@svenstigs.se

Anne Pantzar

Servicerådgivare

0371-58 68 10 anne.pantzar@svenstigs.se

Fredrik Johansson

Servicerådgivare Transportbilar Gislaved

0371-58 68 25 fredrik.johansson@svenstigs.se

Frida Fröler-Malmståhl

Servicerådgivare

0371-58 68 10 frida.froler-malmstahl@svenstigs.se

Jacob Eriksson

Verkstadschef

0370-205 71 jacob.eriksson@svenstigs.se

Mikael Spjut

Servicerådgivare

0370-205 20 mikael.spjut@svenstigs.se

Patrik Strömblad

Servicerådgivare

0370-205 20 patrik.stromblad@svenstigs.se

Pia Friberg

Servicerådgivare Volkswagen

0370-205 20 pia.friberg@svenstigs.se

Tommy Petersson

Däckansvarig/Reservdelsman

0371-58 68 03 tommy.petersson@svenstigs.se