AC Kontroll

När behöver jag AC-rengöring?

Du vet att det är dags att rengöra luftkonditioneringen om din bil ofta står parkerad utomhus eller om du titt som tätt kör korta sträckor med din bil. Då utsätts luftkonditioneringen lätt för smuts och bakterier som kan leta sig in i systemet.

När du rengör din bil hos oss hjälper vi dig att ta bort bakterier, pollen, damm och nikotin vilket minskar risken för allergiska besvär. Vi hjälper dig även att avlägsna obehagliga lukter som kan finnas i kupén och i bilen för att din bil ska kännas så fräsch och ny som möjligt.

Alla våra tekniker som arbetar med AC är specialiserade på Audi, Volkswagen, SEAT och ŠKODA AC-system, som i dagens bilar är ett samspel mellan bilens elektroniska styrsystem och själva kylanläggningen.

AC-kontroll

Håll din luftkonditioneringen (AC) fräsch genom att rengöra med jämna mellanrum. Det samlas lätt fukt, damm och bakterier i systemet. Bakterierna sprider sig sedan via luften som cirkulerar i bilen. Vi kontrollerar också att din AC kyler som den ska med rätt temperatur och är fri från läckage.

Hur ofta bör jag göra en AC service?

AC-systemet har ingen serviceintervall utan avgörs av dig om du märker en försämrad effekt.

Upptäcker du att AC-systemet har en dålig lukt eller kyler sämre än normalt är det dags att boka en tid på din närmaste verkstad. Vi på Svenstigs Bil är auktoriserade finns i Gislaved, Värnamo och Halmstad.

Ta kontakt Kontakta oss för AC-kontroll

Anders Engelbrekt

Servicerådgivare Transportbilar Värnamo

0370-205 75 anders.engelbrekt@svenstigs.se

Anne Pantzar

Servicerådgivare

0371-58 68 10 anne.pantzar@svenstigs.se

Christofer Nord

Service/Skaderådgivare Audi Halmstad

035-767 76 35 christofer.nord@svenstigs.se

Emilia Magnisson

Verkstadschef Audi Värnamo

0370-205 70 emilia.magnisson@svenstigs.se

Fredrik Johansson

Servicerådgivare Transportbilar Gislaved

0371-58 68 25 fredrik.johansson@svenstigs.se

Frida Fröler-Malmståhl

Servicerådgivare

0371-58 68 10 frida.froler-malmstahl@svenstigs.se

Emil Lorentsson

Verkstadschef Audi Halmstad

035-767 76 25 emil.lorentsson@svenstigs.se

Jacob Eriksson

Verkstadschef

0370-205 71 jacob.eriksson@svenstigs.se

Julia Åhlström

Servicerådgivare Halmstad

035-7677620 julia.ahlstrom@svenstigs.se

Malin Ha

Servicerådgivare Halmstad

035-7677620 malin.ha@svenstigs.se

Mikael Kamali

Servicerådgivare Audi Halmstad

035-767 76 20 mikael.kamali@svenstigs.se

Michaela Bengtsson

Garantihandläggare Audi Halmstad

035-767 76 20 michaela.bengtsson@svenstigs.se

Mikael Spjut

Servicerådgivare

0370-205 20 mikael.spjut@svenstigs.se

Patrik Strömblad

Servicerådgivare

0370-205 20 patrik.stromblad@svenstigs.se

Pia Friberg

Servicerådgivare Volkswagen

0370-205 20 pia.friberg@svenstigs.se

Sofia Schröder

Servicerådgivare Audi Värnamo

0370-205 70 sofia.schroder@svenstigs.se

Tommy Petersson

Däckansvarig/Reservdelsman

0371-58 68 03 tommy.petersson@svenstigs.se